Školy musí být zachovány tam, kde je starostové chtějí a kde jsou pro ně podmínky

3. 12. 2024

Starosta, učitel, krajský zastupitel, lektor, místopředseda Sdružení místních samospráv České republiky a předseda její pracovní skupiny pro školství – tím vším je Petr Halada. Na základní škole v Kamýku nad Vltavou vyučuje přes 40 let, ve stejné obci starostuje od roku 1998. Už i z toho je patrné, že jeho praktické poznatky mají a budou mít pro regionální školství cennou hodnotu. 

Rozhovor: Základní škola Česká Ves: Dva a půl měsíce po povodni je škola stále jedno velké staveniště

3. 12. 2024

Před dvěma a půl měsíci zasáhly severovýchodní část republiky rozsáhlé povodně. Škody utrpělo také mnoho škol, do kterých se velmi pomalu vrací výuka k normálu. Jakou měla voda sílu, je stále dobře vidět například v České Vsi, která se nachází hned vedle Jeseníku. Zaplavená škola je sice stále jedno velké staveniště, přesto se už jako zázrakem podařilo zprovoznit nezaplavené učebny pro první stupeň v patře, říká ředitel školy Filip Worm.

MŠMT připravuje kmenové registry žáků a pedagogů

3. 12. 2024

Přestože si řada z nás pojem digitalizace spojuje kvůli nedávným politickým událostem spíše s něčím negativním, převedení mnohé agendy státní správy do elektronické podoby bude s ohledem na rozvoj této sféry nevyhnutelné. Ostatně na to v tomto volebním období narazilo i ministerstvo školství, když se při prvním pokusu o reformu vzdělávacího systému ukázalo, že statistiky (ačkoliv školy vyplňují jeden formulář za druhým) jsou nedokonalé, nepropojené a nedostatečné. Připravilo proto zákon, který má všechno vyřešit vytvořením kmenových registrů ve vzdělávání.

Šikana – problém, který se dá řešit. Začít se ale musí včas!

3. 12. 2024

Jedním z projevů rizikového či nevhodného chování ve školách je šikana. Podle České školní inspekce (ČŠI) řešili šikanu mezi žáky v posledních třech letech alespoň jednou v 57 % na základních a 63 % na středních školách. Dlouhodobě sice dochází k nárůstu, za vyšším podílem škol však nemusí stát jen počet případů šikany, ale i větší schopnost škol agresivní chování identifikovat, řešit, a tím pádem i vykazovat.  Přesto v řadě situací dochází k bagatelizaci a podcenění případů, jejichž řešení pak nejednou končí u ČŠI. A panuje mylný dojem, že škola neřeší šikanu, k níž dochází mimo budovu školy. Na co si má škola tedy dát pozor a jak má správně postupovat?