ROZHOVOR: Bezpečná škola? Některým útokům z loňska se dalo nejspíš při správné interpretaci varovných signálů zabránit

14. 4. 2025

Počet incidentů ve školách a mezi žáky škol narůstá. Školy, ale i celá společnost, na to reagují větší diskuzí o možných opatřeních pro prevenci rizikových událostí a následně také zavedením systémů do škol, které mají pomoci zvýšit bezpečnost v organizaci. Co vlastně znamená pojem bezpečná škola a jaké nástroje jsou ke zvýšení bezpečnosti neúčinnější, vysvětluje prezident asociace Bezpečná škola Libor Sladký.

PO ŠKOLE S EVOU JANEČKOVOU

14. 4. 2025

V polovině každého měsíce školního roku se ve středu ve 14 hodin ředitelé škol či jejich zástupci setkávají na odborném webináři Po škole s Evou Janečkovou. Náplní každého dílu je vždy konkrétní otázka z praxe především mateřských a základních škol, jíž detailně z pohledu školské legislativy analyzuje dlouholetá spolupracovnice SMS-služeb Eva Janečková. Stálí posluchači vědí, že nechybí ani praktické příklady. Klienti i zájemci z řad veřejnosti mají navíc po vysílání k dispozici záznam, který je dostupný v klientské sekci webových stránek SMS-služeb. Pustit ze záznamu si lze i starší vysílání. To nejdůležitější nebo nejzajímavější z obsahu každého dílu pak nabízíme také ve zpravodaji Škola v právu ve stejnojmenné rubrice Po škole s Evou Janečkovou, kde reflektujeme vysílání konkrétního měsíce.

Přítomnost rodiče při výuce ve škole – rozhodnutí je na řediteli škol

14. 4. 2025

Rodiče dnešních dětí si zvykli mít svoje ratolesti pod kontrolou. Přispěla k tomu nejen dostupnost různých digitálních technologií, ale i pocit rostoucího nebezpečí vnějšího prostředí. A když už nemohou mít svoje dítě na telefonu, nebo je alespoň sledovat prostřednictvím GPS, chtějí mít ideálně fotodokumentaci o tom, co ve škole dělá. Někteří rodiče jdou ale ještě dál a vyžadují možnost být se svým dítětem i ve škole. Spory o tom, zda má rodič právo pohybovat se po budově školy a trávit zde čas se svým dítětem, resp. být přítomen na výuce, jsou stále častější. Je fér dodat, že někdy to může být opravdu v zájmu dítěte (např. pokud má těžkou formu PAS a v blízkosti rodiče lépe spolupracuje). Názory jsou různé a v tomto případě o to víc platí: dva právníci – tři názory. Jaká jsou tedy východiska?

Novela stravovací vyhlášky přináší nejen změnu spotřebního koše

14. 4. 2025

Už nějaký měsíc nehýbe školským prostředním jen novela školského zákona, převod financování nepedagogických zaměstnanců škol na zřizovatele nebo spojování škol v rámci jednoho zřizovatele při nízkém počtu dětí či žáků, velké vášně vyvolává také tzv. vyhláška o spotřebním koši, která na přelomu února a března procházela meziresortním připomínkovým řízením. Nepřináší jen změny ve skladbě jídelníčku, ale zavádí také povinnost hlasování o spotřebním koši v případě, že provozovatel bude vařit jen dle jednoho spotřebního koše, nebo možnost konzumace vlastní stravy ve školních jídelnách. Oba nové instituty ovšem vyvolávají řadu otázek.