Nezávislost pověřence může být v rozporu s dalšími pracovními činnostmi pro organizaci

Při návštěvách nás pověřenců ve školách spolu často diskutujeme o tom, co vše vlastně ze své pozice můžeme pro organizaci udělat a zda je možné vykonávat i jiné činnosti, než jakými je metodická pomoc v oblasti ochrany osobních údajů či zákona o svobodném přístupu k informacím. Jedním z požadavků obecného nařízení o ochraně osobních údajů je nezávislost pověřenců, která s výše uvedeným úzce souvisí. Projevem nezávislosti pověřence je totiž nepřípustnost pokynů ze strany správce či zpracovatele, ale také dodržování pravidel v oblasti střetu zájmů, do něhož by se pověřenec neměl dostat. To se prakticky týká situací spojených především s výkonem dalších pracovních činností pověřence v organizaci nebo řešení situace podle přání správce či zpracovatele. Proto není jedno, kdo pro organizaci vykonává činnost pověřence. Přidělit tuto funkci současnému zaměstnanci totiž může být přímým porušením GDPR. Otázky vyvolává především souběh výkonu funkce pověřence s advokátní činností nebo IT.

Tento článek je přístupný pouze registrovaným uživatelů. Pro přístup se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Pro přístup k tomuto článku musíte mít aktivní jedno z následujících předplatných:

  • Měsíční předplatné - číslo 2024/02
  • Roční předplatné
  • Roční předplatné - VIP