Letní škola (nejen) pro ředitele měla obrovský úspěch!

Konec léta využili mnozí ředitelé ke vzdělávání o regionálním školství. Letní školu (nejen) pro ně uspořádaly vůbec poprvé SMS-služby. Unikátního online školení se zúčastnilo přes 60 lidí, byli mezi nimi nejen ředitelé mateřských a základních škol, ale i vedoucí zaměstnanci a zástupci odborné veřejnosti. Na programu bylo celkem devět přednášek od sedmi lektorů. „Tak pozitivní ohlasy pro nás znamenají impuls k pořádání dalších vzdělávacích akcí,“ těší pořadatele.

Kde se nápad na uskutečnění letní školy vzal?

Již více jak tři a půl roku poskytují SMS-služby školám službu pověřence pro ochranu osobních údajů. Vedle této konzultační činnosti, která nezahrnuje pouze oblast osobních údajů, ale i problematiku svobodného přístupu k informacím a možnost využít Právní poradnu pro školy, vydávají pro své klienty z řad škol četné odborné texty.

Ty nejčastěji vycházejí z poznatků, jejichž zdrojem jsou vaše otázky a problémy, které vám pověřenci ze SMS-služeb pomáhají řešit.  A protože se témata často opakovala, stačil už jen krůček k sestavení uceleného programu v podobě letní online školy, jež právě nejčastěji poptávané oblasti shrnula.

Jaký program čekal na přihlášené?

Pilotní projekt s názvem online Letní škola (nejen) pro ředitele škol odstartoval předposlední týden v srpnu. Program byl rozdělen do tří dnů: v každém z nich se uskutečnil jeden tříhodinový blok pokrývající tři témata.

A čemu jsme se věnovali konkrétně? 

Pracovněprávním vztahům ve školách, povinnostem škol při zveřejňování dokumentů na webových stránkách, financování škol, vztahům mezi zřizovatelem a ředitelem a mezi zákonnými zástupci a školou. Nechybělo ani téma ředitel jako manažer.

Kdo přednášel?

Přednášky připravily expertka na školské právo Eva Janečková, ředitelka a lektorka v oblasti leadershipu Irena Trojanová, vedoucí Oddělení metodiky a financování škol a školských zařízení MŠMT Lenka Cahová nebo právnička z Kanceláře Veřejného ochránce práv Lucie Obrovská. V programu vystoupili také představitelé zřizovatelů, konkrétně starostové Oldřich Vávra (obec Tupesy) a Petr Halada (obec Kamýk nad Vltavou), kteří diskutovali o správném nastavení vztahu mezi ředitelem a zřizovatelem.

Velmi pozitivní reakce organizátory příjemně překvapila

Zpětná vazba účastníků k organizaci, průběhu i obsahu letní školy byla nadmíru pozitivní, což organizátory potěšilo i povzbudilo pro další práci.

K dispozici je záznam akce, který může škola získat

Pro ty, kteří letní školu nestihli, máme jedno malé překvapení: on-line Letní školu (nejen) pro ředitele škol si můžete poslechnout ze záznamu.

Jak na to?

Záznam je zpoplatněn, ceník naleznete ZDE. V případě zájmu napište na adresu kancelar@sms-sluzby.cz. Bude vám vystavena faktura a po jejím zaplacení vám zašleme přístupové údaje k záznamům.

Lenka Matějová