Veřejnost, ale i někteří politici vnímají stále klub a družinu jako “hlídárnu”

S návrhem rozpočtu školství na rok 2024 a s diskuzí o garantovaném platu učitelů na úrovni 130 % průměrné mzdy se opět otevřela „rána“ rozdělování pedagogů na kategorie učitelských a neučitelských profesí. Do těch druhých spadají i vychovatelé školních družin a školních klubů. Ti mají svoji asociaci, která se snaží hájit jejich zájmy, ale i zájmy školních družin a klubů obecně. Jak se jim to daří, co je největší problém a jak vlastně vnímá společnost družiny a kluby, vysvětluje předsedkyně Asociace vychovatelů školských zařízení Vladislava Lukešová.

Facebook využívejte k propagaci činnosti školy, nesnažte se prostřednictvím něj informovat

Snažíte se propagovat svoji školu a svoji činnost na Facebooku a stále se vám nedaří povědomí o facebookových stránkách školy rozšířit? A víte, jak vlastně funguje algoritmus Facebooku, tedy to, co se komu ukazuje, které texty nebo stránky jsou pro Facebook zajímavé? Ne? Tak si přečtěte náš článek, který je prvním dílem série článků o Facebooku a ve kterém si vysvětlíme základní fungování algoritmu a ukážeme si doporučené postupy pro správce obsahu stránek a skupin s primárním zaměřením na školy.

Po novele zákoníku práce je to dohodář, kdo rozhoduje o tom, co svému zaměstnavateli dovolí

Celou řadu změn přináší novela zákoníku práce, kterou v polovině září podepsal prezident republiky. A protože tyto změny ovlivní všechny zaměstnance, včetně těch ve školách, rozhodli jsme se ty nejdůležitější zpracovat do seriálu, který začíná právě v tomto čísle. Tentokrát se podíváme na tzv. dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy na změny v dohodách o provedení práce či v dohodách o pracovní činnosti.

Právní poradna: Ve školní jídelně se může stravovat více strávníků, než kolik umožňuje rejstříková kapacita. Doplňková činnost ale nesmí omezovat tu hlavní.

Školní jídelně skokově narostl počet strávníků z řad dětí z mateřské školy a žáků ze základní školy a celkový počet strávníků s evidovanými cizími strávníky tak neočekávaně překročil rejstříkovou kapacitu školní jídelny. Platí tato stanovená kapacita jen pro děti a žáky, nebo jde o celkovou kapacitu zahrnující i cizí strávníky?

Právní poradna: Škodu hradí ten, kdo zanedbal svoje povinnosti

Žák úmyslně poškodil a tím téměř zničil hru ve školní družině. Základní škola požádala zákonné zástupce o uhrazení škody, nicméně rodiče toto odmítli s argumentem, že do 13 let je za žáka odpovědná školní družina a škodu by měla uhradit sama vychovatelka. Jak by v tomto případě měla škola správně postupovat a má právo na úhradu škody po žákovi?

Vyjednávání o rozpočtu školství na rok 2024 přineslo návrhy zásadních změn jiných předpisů

Od léta můžeme sledovat intenzivní debaty o podobě rozpočtu kapitoly školství na rok 2024. Nejdřív se zdálo, že školám, včetně těch vysokých, budou chybět miliardy korun. Před začátkem školního roku se slavil úspěch v zisku čtyř miliard ve srovnání s rozpočtem na rok 2023. Jak se ale zdá, pořád to nestačí, a tak tato situace vyvolala reakci MŠMT v podobě novelizace vybraných vyhlášek a nařízení – s jediným cílem: ušetřit, co nejvíce zmírnit propad v počtu nepedagogických pracovníků a najít další zdroje. Návrh kapitoly tak snižuje částku ONIV, v rámci konsolidačního balíčku se zase mění vyplácení náhrady platů při dočasné pracovní neschopnosti. Novelizují se vyhlášky o zařazení podpůrných personálních opatření do nižších stupňů platových tříd a dochází k úpravám PHmax. Některé změny mají mít účinnost od začátku nového kalendářního roku, PHmax se má změnit od začátku nového školního roku 2024/2025.