Rozhovor: ” Létající” psycholog nemůže kvalitně zajistit služby školního psychologa, tvrdí expertka z Asociace školní psychologie ČR

Ministerstvo školství, potažmo vláda, se snaží napravit velký dluh vůči školám, potažmo jejich žákům. Tato snaha má podobu návrhu institucionalizace školních psychologů a speciálních pedagogů, který byl v březnu byl odeslán na připomínková místa. Děje se tak za pět minut dvanáct, na konci tohoto roku totiž končí jejich financování z evropských peněz. Návrh institucionalizace má svoje nejhlasitější kritiky v Asociaci školní psychologie ČR, v jejíž čele stojí uznávaná expertka Jana Zapletalová. V rozhovoru vysvětluje, co vše je na návrhu špatně či jaká je pozice školních psychologů v systému pedagogických pracovníků.

Na porušení pracovních povinností je zaměstnance vždy nutné včas upozornit

Druhým dílem pokračuje seriál zaměřený na možnosti, jaké má zaměstnavatel v případě „problémového“ zaměstnance. Už jsme se věnovali finančnímu postihu zaměstnance ze strany zaměstnavatele a správnému postupu, jak snížit či odejmout osobní příplatek. Nyní se blíže podíváme na situace, kdy zaměstnanec porušuje svoje povinnosti do té míry, že začnete uvažovat o výtce, nebo dokonce o ukončení pracovního poměru.

Bez novely školského zákona nebude z čeho hradit školní psychology a speciální pedagogy

Po Velikonocích skončilo meziresortní připomínkové řízení k novele školského zákona, která institucionalizuje školní psychology a speciální pedagogy do škol, konkrétně do běžných tříd základních škol, a pevně stanovuje způsob financování jejich práce ze státního rozpočtu. Pokud se změnu nepodaří prosadit do konce letošního roku, nebude stát schopen tyto pozice školám, respektive pedagogicko-psychologickým poradnám, hradit. Končí totiž financování z evropských zdrojů. Náběh změn bude postupný, protože s ohledem na nedostatek těchto podpůrných pozic novela zavádí přechodné pětileté období.

Čeká vás výstavba nového školního areálu? Od července to snad bude již podle nových pravidel

O nové hygienické vyhlášce se na stránkách zpravodaje Škola v právu, ale i v celostátních médiích, psalo především v minulém roce. Pak téma utichlo, aby se v průběhu března opět objevilo. A proč? Ministerstvo zdravotnictví dokončilo finální znění vyhlášky a v březnu ji zaslalo ke konečnému odsouhlasení připomínkovým místům. Plánovaná účinnost je stanovena na 1. červenec společně s předpisy stavebního práva. Po tomto datu by nové školní prostory neměly být navázány v takové míře na ukazatel metr/dítě (žák), ale především na index osvětlení a kvalitu vzduchu. Kapacita se pak bude odvíjet od předpisů MŠMT.